Az automata öntözőrendszer bemutatása
Az automata öntözőrendszer a talajban nem túl mélyre (30 cm) leásott csőhálózatokból álló berendezés, amely teljes mértékben a kert adottságaira van tervezve és a beprogramozása után nem igényel emberi felügyeletet a működéséhez, amelynek a célja a kert tökéletesen hatékony megöntözése. Az automata öntözőrendszer zónákra van felosztva, ez egyrészt az adott helyszín vízparaméterei miatt van így, másrészt pedig a kert kialakítása határozza meg. Egy adott zónán egy adott fajta öntöző elemek működnek csoportban.
A zónákat szelepek vezérlik, amik megnyitásáról a vezérlő egység gondoskodik. Amikor az automata öntözőrendszer egy zónája elindul, akkor egy szelep megnyitott, és ennek hatására víznyomás keletkezik abban a zónában, ami működésbe hozza a rajta lévő öntöző elemeket. Ezek az öntöző elemek a programban szereplő ideig pontosan megöntözik a kert adott szakaszát, majd elzárnak és egy másik zóna nyit meg. Ez mindaddig folytatódik, míg az automata öntözőrendszerhez épített összes zóna működése meg nem történik.
A túlöntözés elkerülése érdekében szerelhető rá esőérzékelő, amely feladata az, hogy lekapcsolja a rendszert, ha esik az eső, vagy magas a páratartalom. Ezzel hozzájárulva a hatékonyságához is azzal, hogy felesleges vizet sem fogyaszt, ami költségkímélő. A forgalomban lévő összes öntözési kialakítás, megoldás közül az automata öntözőrendszer az, ami a leghatékonyabb öntözőberendezés. Mivel nem igényel felügyeletet sem, ezért nem rabolja a felhasználójának az idejét, tehát időt spórol.
Ez nem annyira kevés idő, hiszen a forró időszakokban ez több órás igénybevétel mellett sikerülhetne csak egy slagos, vagy más bólogatós megoldással egy embernek. Természetesen úgy, hogy meg sem közelítené az automata öntözőrendszer precizitását, egyenletességét, víztakarékosságát.
Azonnal látható az is, hogy nem csak időt, nem csak vizet, de az emberi erőfeszítéseket is megspórolja a berendezés. Bár nem túl megterhelő az öntözés, de azért órákig mégis unalmas is lehet. Azonban biztosan meglehetősen fárasztó lenne, ha a legoptimálisabb időpontokban kellene öntözni a kertet.
A legoptimálisabb öntözési időpontok ugyanis az éjjelek és a kora hajnalok. Az automata öntözőrendszer számára az csak egy program, hogy mikor öntöz, nem erőfeszítés. Számos más előnye mellett természetesen a legfontosabb szempont az, hogy a kertet utánozhatatlanul széppé varázsolja és az ápolási terheinek is egy tetemes részét leveszi a vállunkról.